معرفي انواع روانشناسي


روانشناسي مطالعه ذهن و رفتار است، اين رشته پر طرفدار يک رشته‌ي علمي گسترده و متنوع است که تا کنون حدود 50 نوع از اين علم در انجمن روانشناسي امريکا به ثبت رسيده است. در اين مطلب قصد داريم به تعريف چند نوع مهم و مطرح اين علم گسترده بپردازيم و اطلاعاتي در مورد هر کدام در اختيار شما قرار دهيم.


ما سعي کرديم هشت نوع مهم و مطرح روانشناسي که بيشترين کاربرد را در جامعه  دارد براي شما در اين مقاله ذکر کنيم . در اين مطلب با تعريف روانشناسي باليني ، روانشناسي رشد ، روانشناسي شخصيت ، روانشناسي مثبت گرا ، روانشناسي سلامت ، روانشناسي اجتماعي ، روانشناسي کودک و روانشناسي تربيتي به صورت مختصر پرداخته شده است.


روانشناسي باليني روان‌شناسي باليني مهم ترين و محبوب ترين شاخه از علم روانشناسي است . روانشناس باليني با به کارگيري روش‌هاي علمي روان شناختي و با استفاده از تئوريهاي معتبر ، به بررسي و ارزيابي و در نتيجه تشخيص و درمان اختلالات هيجاني و رفتاري در بيماران مي‌پردازد . اختلالات رواني شامل  • افسردگي و اضطراب

  • اعتياد به مواد مخدر

  • تعارضهاي شويي و خانوادگي

  • اختلال در رفتارهاي اجتماعي

  • مشکلات جنسي

  • اختلال در خوابيدن و خوردن


مي باشد که روانشناسي باليني با استفاده از مراحل روانشناسي سعي در کنترل و درمان اين‌گونه اختلالات را دارد .


روانشناسي


انواع روانشناسي


روانشناسي شخصيت 


شخصيت مفهوم بسيار پيچيده اي است و تعاريف متعددي براي آن ارائه شده است . اما به صورت کلي شخصيت مجموعه اي از خصوصيات افراد است که شامل احساسات فرد ، رفتارهاي اجتماعي ، اعتقادات ، هوش ، تلاش و کوشش ، افکار و … مي باشد .


روانشناسي  شخصيت يکي از بزرگترين انواع روانشناسيها است که به بررسي و ارزيابي شخصيت افراد ميپردازد و سعي بر پيدا کردن تفاوتهاي فردي و اختلالات رفتاري  دارد . روانشناسي  شخصيت ، با درک درست و دقيق شخصيت افراد مي کوشد تا با ابعاد شخصيت ، جنبههاي ارادي بيماران ، جنبههاي هيجاني ، ميزان سازگاري با محيط و احساسات و رفتارات در هنگام بروز مشکلات ، آشنا شود و ميکوشد به بهترين شکل شخصيت فرد را توسعه دهد و از بروز مشکلات جلوگيري کند .


 


روانشناسي رشد


از ديگر انواع روانشناسي مي توان به روانشناسي رشد اشاره کرد . روانشناسي رشد به بررسي تغييرات و تحولات بدن انسان از زماني که به صورت جنين در شکم مادر خود قرار دارد تا زمان مرگ فرد مي ‌پردازد . اما تاکيد اين نوع روانشناسي  بيشتر بر روي دوره کودکي و نوجواني افراد است . روانشناسي  رشد علاوه بر تغيير و تحولات بدن انسان ، تحولات رخ داده بر روي شخصيت ، رفتارهاي اجتماعي فرد وهمچنين تغييرات روح و روان فرد را مورد بررسي و ارزيابي قرار مي دهد . ارزيابي و بررسي اين تحولات با به کار گيري رشتههاي زيست شناسي ، پزشکي ، جامعه شناسي ، تعليم و تربيت و همچنين تغذيه ، صورت مي گيرد . روانشناسي رشد سعي در مشخص کردن نيازهاي فرد در سنين مختلف و همچنين کمک به بر طرف شدن اين نيازها دارد ‌.


 


روانشناسي مثبت گرا 


با وجود دنياي پر از استرس ، نگراني و مسئلههاي فکري ؛ شاخه‌اي از روانشناسي به عنوان روانشناسي  مثبت گرا مي‌ کوشد تا شادي ، خوش بيني ، سعادت و شجاعت را در افراد تقويت کند و همچنين به بهبود زندگي افراد کمک کند . روانشناسي  مثبت گرا در تلاش است تا از آسيبهاي رواني و ذهني ناشي از زندگيهاي پر استرس و بي ثمر امروزه پيشگيري کند .


روانشناسي اجتماعي 


امروزه همه ي انسانها با دنياي بيرون و ساير انسان‌ها تعامل دارند . يکي از شاخه‌هاي علم روانشناسي با عنوان روانشناسي اجتماعي ، مي‌کوشد تا انسانها بتوانند روابط صحيح و کارآمد با ديگران برقرار کنند و حضوري موثر در جامعه داشته باشند . روانشناسي  اجتماعي با مطالعه علمي مشکلات و مسائل مربوط به رفتارهاي اجتماعي ، مي کوشد تا به شيوه صحيح تفکر ، احساس کردن و همچنين رفتارهاي اجتماعي افراد جامعه مسلط شود تا بتواند به انسانها در اين حوزه کمک کند .


 


روانشناسي سلامت 


يکي ديگر از انواع روانشناسي ، روانشناسي سلامت است . اين از نوع از روانشناسي عواملي که بر جسم انسان صدمه وارد مي کنند را شناسايي مي کند و از بروز مشکلات مرتبط با سلامتي جسم پيشگيري مي‌ کند .مصرف مواد مخدر يا مشروبات الکلي از جمله رفتارهايي هستند که باعث آسيب رسيدن به سلامت انسان مي‌شود . در واقع روانشناسي  سلامت با مطالعه فرايندهاي روان شناختي مي ‌کوشد تا عوامل فرهنگي و رفتارهاي اجتماعي که به صورت کاملاً مستقيم بر سلامت جسم انسان تاثير دارد را بيابد و از سلامت جسمي انسان مراقبت کند .


 


روانشناسي کودک


 


روانشناسي کودکتمامي والدين مي بايستي کودک خود را به خوبي بشناسند و با نيازهاي وي به خوبي آشنا باشند . براي اين منظور يکي از شاخههاي علم روانشناسي  با نام روانشناسي کودک ، به کمک والدين مي آيد . روانشناس کودک با بررسي و ارزيابي تمامي رفتارهاي کودک چه خودآگاه و چه ناخودآگاه ، مي کوشد تا نيازها ، احساسات و شخصيت کودک را به خوبي دريابد . همچنين روانشناسي کودک اين امکان را به والدين مي دهد تا استعدادها و مهارتهاي کودک خود را به خوبي بشناسند و به پرورش و پيشرفت آن بپردازند .


روانشناسي کودک علت بروز رفتارهاي ناهنجار و غير طبيعي کودکان را مي يابد و سعي ميکند تا از پيشرفت اين گونه بيماريها جلوگيري کند و در صدد بهبود آنها است.


 


روانشناسي تربيتي


تعليم و تربيت کودکان يکي از مسائل حائز اهميت براي والدين و معلمين است . يکي از شاخههاي علم روانشناسي ، با عنوان روانشناسي تربيتي ، با تحقيق و پژوهش در مسائل مربوط به تعليم و تربيت مي کوشد تا به بهترين شکل کودکان را تربيت کند و براي حضور در جامعه آماده کند . روانشناسي  تربيتي مي کوشد تا کودکان در هر مرحله از زندگي خود به بهترين شکل تربيت شوند . همچنين روانشناسي تربيت مي کوشد تا مهارتها و استعدادهاي کودکان را بيابد و اينگونه استعدادها را ارتقا دهد .


نتيجه‌گيري


و در کلام اخر با دانستن ويژگيهاي يک روانشناس خوب مي توانيد بهترين روانشناس را براي خود انتخاب کرده و به بهترين شکل  اختلالات رواني خود و يا مشکلات تربيتي و رفتاري کودکتان را درمان کنيد.


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها


ابزار مبل نیکو Natalie سايت ملي مديا | ملي مديا | ادرس جديد و هميشگي سايت ملي مديا گوگل 17 روستای صفرین Jason مقالات شبکه و اخبار روز تکنولوژي محتاج عشق سایت اهنگ دین دین کلیپ بانک لینک های دانلود فیلم ، دانلود سریال و دانلود آهنگ میباشد.